Μαθήματα Γ΄τάξης ειδικότητας: Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων

8  Λογοτεχνία Προσχολικής Αγωγής
Σύνολο   23

Προοπτικές απασχόλησης

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων με τις γνώσεις και δεξιότητες που αποκτά

Άποψη εργαστηρίου

• Μπορεί να εργαστεί ως βοηθητικό προσωπικό, σε βρεφικούς και παιδικούς σταθμούς, σε μαιευτικές κλινικές, κατασκηνώσεις, κέντρα οικογενειακού προγραμματισμού, και ως ελεύθερος επαγγελματίας αναλαμβάνοντας τη φροντίδα βρεφών και παιδιών στο σπίτι.

• Πάντοτε με την εποπτεία του βρεφονηπιοκόμου παρέχει πλήρη φροντίδα στο παιδί προσχολικής ηλικίας, βοηθά την ολόπλευρη σωματική, ψυχική, λεκτική και κινητική ανάπτυξη του παιδιού της προσχολικής ηλικίας εφαρμόζοντας κατάλληλες παιδαγωγικές μεθόδους, φροντίζει παιδιά με ιδιαιτερότητες, εφαρμόζει μέτρα πρόληψης ατυχημάτων σε οποιοδήποτε χώρο σχετικά με την ψυχαγωγία του παιδιού, παρέχει πρώτες βοήθειες και ενεργεί κατάλληλα σε επείγουσες καταστάσεις, συμπληρώνει την ατομική καρτέλα του παιδιού και κρατά αρχεία, δίνει συμβουλές στους γονείς η κηδεμόνες του παιδιού.

Επαγγελματικά Δικαιώματα: Βοηθού Βρεφονηπιοκόμων

Νομοθεσία: Τροποποίηση Γ2β/οικ.1570/99 (Φ.Ε.Κ. 749/Β?/19-5-1999) Π2β/οικ. 2808/97 (Φ.Ε.Κ. 645/Β?/31-7-97)

Δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος

Δυνατότητα εισαγωγής στα Α.Ε.Ι., Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, Σχολές Αστυφυλάκων και Σχολές Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις.