Ευρετήριο Άρθρου

Για πρώτη φορά ο διαγωνισμός ξεκίνησε το 1998 στο 3ο ΤΕΕ Αθηνών από την περιβαλλοντική ομάδα των μαθητών και μαθητριών του σχολείου και τους εκπαιδευτικούς:

1.   Αναγνωστόπουλο Παναγιώτη
  2.   Κερασιώτη Σεραφείμ
  3.   Παπαδάκη Μιχαήλ και
  4.   Χούσο Γεώργιο

όπου συνεχίστηκε μέχρι το 2002. Έκτοτε ο διαγωνισμός συνεχίζεται στο 2ο ΤΕΕ Γαλατσίου, σημερινό 2ο ΕΠΑΛ Γαλατσίου, συνεχώς και ανελλιπώς κάθε χρόνο μέχρι σήμερα.

Το προσωνύμιο «Μιχάλης Παπαδάκης» δόθηκε στον διαγωνισμό το 2001 προς τιμή του πολύ σημαντικού και καλού μαθηματικού εκπαιδευτικού που χάθηκε ξαφνικά και πρόωρα, αφήνοντας πίσω του όμως σημαντικό έργο στα μαθηματικά το οποίο δεν είναι ευρέως γνωστό, αλλά το σημαντικότερο για όλους όσους τον γνώρισαν μαθητές και εκπαιδευτικοί, ήταν το ήθος του, η αγάπη για το λειτούργημά του και η προσφορά του σε αυτό που σήμερα λέμε προστασία του περιβάλλοντος αλλά που οι περισσότεροι δεν το εννοούμε.
Ήταν ο κυριότερος εμπνευστής του διαγωνισμού που τον στήριξε όσο κανείς άλλος, γιατί αγαπούσε τη φύση, αγαπούσε τα πουλιά, αγαπούσε τη ζωή, αγαπούσε τους μαθητές του και αξίζει να μείνει στην μνήμη μας γιατί ήταν Άνθρωπος.

Συνολικά τα δεκαπέντε χρόνια που πέρασαν έχουν συμμετάσχει στους διαγωνισμούς περίπου 2.500 μαθητές και μαθήτριες από 800 σχολεία όλων των βαθμίδων.