Αγαπημένα μας παιδιά,

Ιοντικός Δεσμός:

για τα τμήματα Α1, Α2, Α4 και Α5 είναι μάθημα επανάληψης! Ενώ για το τμήμα Α3 είναι καινούργιο μάθημα.

Download this file (ΧΗΜΕΙΑ Α - 2 _ΙΟΝΤΙΚΟΣ ΔΕΣΜΟΣ.doc)ΧΗΜΕΙΑ Α - 2 _ΙΟΝΤΙΚΟΣ ΔΕΣΜΟΣ.doc

Συνεχίζουμε με ασκήσεις και ερωτήσεις επανάληψης ΧΗΜΕΙΑΣ

Σχολικό βιβλίο σελίδες 74,75 ερωτήσεις 38,39,40,41,42 και 43.

Download this file (ΧΗΜΕΙΑ-Α ΛΥΚΕΙΟΥ 2020.doc)ΧΗΜΕΙΑ-Α ΛΥΚΕΙΟΥ 2020.doc

Oμοιοπολικός δεσμός

Οι περισσότερες χημικές ενώσεις που υπάρχουν , είναι ενώσεις που συνδέονται με αυτόν τον δεσμό
Οι ομοιοπολικές ενώσεις δημιουργούν ζευγάρια ηλεκτρονίων από αμοιβαία συνεισφορά ενός μονήρους ηλεκτρονίου από το κάθε στοιχείο και σε αντίθεση με του άνθρωπους (!) αυτά τα ζευγάρια παραμένουν ΠΑΝΤΑ σταθερά, εκτός αν προκύψει κάποιος εξωγενής παράγοντας που θα καταστρέψει τον δεσμό τους ( βλέπε χημική αντίδραση )!

Download this file (ΟΜΟΙΟΠΟΛΙΚΟΣ ΔΕΣΜΟΣ.doc)ΟΜΟΙΟΠΟΛΙΚΟΣ ΔΕΣΜΟΣ.doc

πανερχόμαστε με κάποιες ασκήσεις Χημείας ( τελευταίες ) από το σχολικό βιβλίο για τον ομοιοπολικό δεσμό.
Σελίδες 75,76 και77 ασκήσεις 44, 45, 46, 48, 51 και 52.

Σε όποια απορία ή σχολιασμό σας, είμαστε πρόθυμοι να απαντήσουμε.

Οι καθηγητές σας

Χριστίνα Κυττάνη, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ηλίας Περάκης, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.